Królewski stek z pieprzem czarnym i sosem czosnkowo-pietruszkowym

Antrykot, rozbef, polędwica - to rodzaje mięsa, które najbardziej nadają się do przyrządzania steków. Mięso należy natrzeć pieprzem i oliwą. Ważną rzeczą jest, by przed smażeniem steków nie solić. Długość smażenia zależy od tego, czy chcemy mieć steki krwiste, półkrwiste czy dobrze wysmażone.

Ważną zasadą jest to, by po usmażeniu stek pięć minut odpoczywał przed podaniem i dopiero wtedy można go posolić.

Potrzebne składniki:

  • stek z polędwicyrostbefu lub antrykotu Zamów
  • pieprz młotkowany lub grubo zmielony
  • sól płatkowana lub gruba sól morska
  • gałązka rozmarynu
  • oliwa z oliwek najlepszej jakości (bez posmaku gorzkiego)

     

    Opcjonalna dekoracja steka - sos czosnkowo-pietruszkowy:

  • 8 łyżek sosu sojowego jasnego
  • 2 łyżki octu balsamicznego winnego z Modeny
  • 1-2 ząbki rozdrobnionego średniego czosnku (wedle uznania)
  • 6 łyżek oliwy słonecznikowej Bio
  • 1 pęczek posiekanej natki pietruszki
  • sok z ¼ cytryny
  • pieprz
  • chili (jeśli chcemy uzyskać ostrzejszy smak)

Sposób przygotowania:

Po odcięciu nadmiaru tłuszczu delikatnie skrapiamy mięso niewielką ilością oliwy z oliwek. Do jej rozsmarowania możemy użyć pędzelka lub zwyczajnie wklepać dłonią. Oliwy nie dajemy zbyt dużo, wystarczą 3-4 krople. W tym momencie nacieramy stek również odrobiną pieprzu.

Steki przesmażać z dwóch stron na rozgrzanej patelni grillowej lub w piecu rozgrzanym do temp. 220-240 °C najlepiej z wykorzystaniem termometru. Sukces murowany.

Stopnie wysmażenia:

Blue (bardzo krwisty) - Tego typu steki smaży się około 1 minuty. Jest to stek głównie dla koneserów, ponieważ po usmażeniu i późniejszym naciśnięciu steka wypływa jeszcze z niego krew.

Rare (krwisty): czas po 1,5-2 minuty z każdej strony. Temperatura mięsa to około 60 °C.

Medium Rare (średnio krwisty): czas 2-3 minuty z każdej strony. Temperatura mięsa to około 63-65 °C.

Medium (średnio wysmażony): czas 3-5 minut z każdej strony, Temperatura mięsa to około 70-72 °C.

Well Done (dobrze wysmażony): czas 6-8 minut z każdej strony. Temperatura mięsa to około 77 °C.

Uwaga:

Mięso powinno uzyskać przed smażeniem temperaturę pokojową, nigdy prosto z lodówki!

Ważna również jest grubość steka. Przyjmuje się, że powinien mieć grubość ok. 2 cm. Przygotowanie idealnego steka znacznie ułatwia odpowiedni termometr. Jeśli takim nie dysponujemy, wystarczy trzymać się wskazówek czasowych.
Mięso solimy dopiero na sam koniec przed samym podaniem, nigdy przed smażeniem! Nigdy, ale to nigdy, nie używamy do wkładania lub obracania mięsa widelca lub innego „szpikulca”. Nie nakłuwamy mięsa, ponieważ przez powstałe otwory zacznie wydostawać się wszystko to, co skrywa w sobie mięso. Odpoczynek i leżakowanie - czynność bardzo ważna! To właśnie dzięki niej mięso będzie bardzo jędrne i soczyste. Steka po usmażeniu warto odłożyć na talerz lub deskę i przykryć drugim talerzem, odczekać ok. 5 minut. W ten sposób temperatura oraz soki uspokoją się i równomiernie rozejdą po mięsie.

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz sklep internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki prywatności.