Rosół wołowy
Z wołowiny można przyrządzić, pachnący naturą, królewski rosół. Przygotowanie bulionu jest proste, aczkolwiek dość czasochłonne, ponieważ cały proces trwa ok. czterech godzin. Wedle zaleceń dra Józefa Sadkiewicza do przygotowania wywaru można wykorzystać m.in. szponder, pręgę, ogony. Ważne jest również, by mięso włożyć do zimnej wody i powoli doprowadzić do wrzenia oraz dodać aromatyczne przyprawy i warzywa, które pomogą wydobyć wszystkie walory królewskiej wołowiny.
Potrzebne składniki:
- 1-1,5 kg mięsa i kości wołowych (łata, pręga, ogony, goleń, rozbratel, szponder, kości ze szpikiem lub kruche) Zamów
- 20 dkg włoszczyzny (por, seler-korzeń, pietruszka-korzeń, marchew)
- 1 cebula duża biała,
- 1 dkg grzybów suszonych (prawdziwki lub podgrzybki),
- 2,5–3 l wody,
- sól, pieprz czarny, ziele angielskie, 2 liście laurowe
Sposób przygotowania:
Mięso i kości oczyścić i umyć w zimnej wodzie, włożyć do garnka i raz zagotować.
Następnie przelać zimną wodą, opłukać, zalać zimną woda i lekko posolić. Doprowadzić całość do wrzenia. Zmniejszyć płomień i wywar gotować bardzo powoli starannie szumując przez około 2-3 godzin. Do garnka z wywarem dodać przyprawy, grzyby i gotować bardzo powoli następną godzinę.
Cebulę z łuską przepłukać wodą, osuszyć, przekroić w poprzek i przeprażyć krótko na suchej patelni, najlepiej ceramicznej (dzięki temu poprawimy smak i kolor rosołu).
W następnej godzinie gotowania rosołu dodać całą włoszczyznę i kontynuować powolne gotowanie, czuwając nad smakiem rosołu.
Następnie należy zastawić garnek z ognia, dodać 3 łyżki zimnej gotowanej wody i zebrać tłuszcz osiadły na powierzchni. Przed podaniem powinniśmy przecedzić rosół przez drobne sito.
Podawać z oddzielnie ugotowanym makaronem, lanym ciastem, kluseczkami i z posiekanymi świeżymi ziołami np. natką pietruszki lub lubczykiem.
Rosół może również posłużyć jako baza do różnych dań.